"Жодна інша наука не навчає так ясно розуміти гармонію природи, як математика..." П. Карус "За допомогою логіки доводять, за допомогою інтуїції винаходять." А. Пуанкаре "Математику вже за те любити варто, що вона розум до ладу приводить." М.В.Ломоносов "Хто з дитячих років займається математикою, той розвиває увагу, тренує свій мозок, свою волю, виховує наполегливість і завзятість у досягненні мети." О. Маркушевич "Математика - це мова, на якій написана книга природи." Галілео Галілей "Математика – наука молодих. Інакше й не може бути. Заняття математикою – це така гімнастика розуму, для якої потрібна вся гнучкість і вся витривалість молодості." Н. Вінер "Найвище призначення математики полягає в тому, щоб знаходити прихований порядок в хаосі, що оточує нас." Н. Вінер "Подібно до того як всі мистецтва тяжіють до музики, всі науки прагнуть до математики." Д. Сантаяна

2022-04-19

Алгоритм Гауса обчислення дати Великодня

    Алгоритм Гауса обчислення дати Великодня — математичний алгоритм, призначений для визначення дня святкування Великодня в будь-якому році. Запропоновано вперше німецьким математиком Карлом Гаусом в 1800 році. Гаус навів формули без пояснень. Пояснення кожного кроку алгоритму дав професор Базельського університету Г.Кінкеліна в 1870 році.
 

 Маючи під рукою календар та календар місячних циклів, досить просто встановити, коли буде Великдень того чи іншого року. А якщо нема? 
👉 Можливо, саме таким питанням у свій час задався молодий Карл Фрідріх Гаусс, ім'я якого увіковічене у назві кривої нормального розподілу та у назві одиниці магнітної індукції. 
👉 23-річний математик побачив у визначенні дати Великодня цікаве рівняння, яке враховує цикли переміщень сонця та місяці, особливості календарної системи. 
👉 І дійсно, якщо ми поглянемо на дати Великодня з 1900 року, то важко не помітити певну циклічність у датах свята. При цьому циклічними є і збіги обох Великоднів (всього таких 37.7% було).
 👉 У 1800 році Гаус опублікував універсальне математичне вирішення задачі встановлення дати Великодня. Пізніше його студенти допомогли це рішення уточнити. 
👉 Формула Гауса представлена нижче на графіку є дещо складнішою для західного обряду, але для східного враховує також похибку календаря.


Для визначення дати Православного Великодня за старим стилем необхідно:

  1. Розділити номер року на 19 і визначити залишок від ділення a.
  2. Розділити номер року на 4 і визначити залишок від ділення b.
  3. Розділити номер року на 7 і визначити залишок від ділення c.
  4. Розділити суму 19a + 15 на 30 і визначити залишок d.
  5. Розділити суму 2b + 4c + 6d + 6 на 7 і визначити залишок e.
  6. Визначити суму f = d + e.
  7. Якщо f ≤ 9, то Великдень буде святкуватися 22 + f березня; якщо f > 9, то Великдень буде святкуватися f - 9 квітня.

ДЖЕРЕЛО: https://rubryka.com/infographics/matematyka-velykodnya/

Більше інформації можна знайти за цим посиланням дивитись

Немає коментарів:

Дописати коментар